Rady při výběru obuvi

Jak zvolit správnou velikost obuvi

Doporučujeme obkreslit si chodidlo na papír, změřit jeho délku v milimetrech a následně v tabulce najít odpovídající velikost.

Pokud vybíráte uzavřenou obuv, obkreslete nohu i s ponožkou. Pokud vybíráte zimní obuv, obkreslete nohu i se zimní ponožkou. Následně změřte nohu od paty až k palci.

K naměřené délce přičtete 5-10 mm k volnému pohybu prstů při chůzi.

Pokud si nebudete jisti s výběrem velikosti, napište nám do poznámky velikost Vašeho chodidla v mm a my Vám přeměříme vybranou obuv a upřesníme velikost.

Velikost obuvi

Pro udávání velikostí obuvi se používá číslo velikosti obuvi. Jedná se o zcela specifický číselný systém, který navíc není mezinárodně zcela sjednocen.

Prakticky existuji celkem čtyři různé systémy značení velikosti bot:

Anglický systém

Anglický systém palcový - odstupňování po 1/3 palce = 8,467 mm s tím, že zvlášť jsou číslovány boty dětské a boty pro dospělé.

Dětské boty od 4 (10,16 cm) do 8½ palců (21,59 cm) mají čísla 0 až 13½. Velikost bot se vypočítá jako délka stélky v palcích x3-12 (tedy bota s čtyřpalcovou stélkou bude mít označení 0).

Od délky 8⅔ palce (tedy od 22,01 cm) začíná nové číslování bot pro dospělé od čísla 1 až do 13. Výpočet velikosti se provádí stejně jako u dětských velikostí, pouze se na závěr odečte 25 namísto 12.

Tento systém udává délku boty, respektive vnitřní stélky. Označuje se písmeny UK a používá se především v Británii a Irsku.

Francouzský systém

Francouzský systém je odstupňován po 2/3 cm, tj. 6,66 mm. Velikost bot se vypočítá jako délka stélky v centimetrech x 3/2. Další možností je připočítat k délce chodidla 1,5-2 cm a teprve pak vynásobit 3/2.

Tento systém udává délku boty, respektive vnitřní stélky. Označuje se písmeny EU a používá se ve většině evropských zemí a v Hong Kongu.

Metrický systém

Metrický systém centimetrový - udává délku boty, respektive vnitřní stélky.

Metrický systém milimetrový (mondopoint) - udává délku chodidla.

Základním hlediskem pro určení délky obuvi je přímá délka chodidla v milimetrech. Stupňování je po 5 mm (půlčíslo) a po 10 mm (celé číslo).

Přejít na porovnání